Mirzec był pod zaborami Rosji, przez co edukacja na naszych terenach była mocno zaniedbana. Czasem zezwalano na założenie szkoły rosyjskiej. Tym sposobem w Mircu powstała szkoła, w której do wybuchu I wojny światowej wykładowym językiem był rosyjski. Kiedy w 1915 Mirzec wpadł w ręce austriackie, nowa władza wprowadziła do szkoły język polski. Dopiero kiedy Polska odzyskała niepodległość, to jest 1918 rok, wspomniana wyżej szkoła stała się szkołą polską. Na początku działała jako dwuklasowa, a później za sprawą jej pierwszego kierownika, Jakuba Łojka, przekształcono ją w czteroklasową. Nauczyciele, którzy pracowali w tamtym czasie to: Kazimiera Łojkówna, Stanisława Bocheńska i Wiktoria Tomasikówna.
Pierwszy budynek mirzeckiej szkoły.
W roku szkolnym 1933/34 kierownikiem szkoły był Jan Cheda. Dzięki zgodnej współpracy kierownika i grona pedagogicznego, wzrastało zainteresowanie rodziców szkołą, a pojęcie nauki i wykształcenia było coraz lepiej rozumiane. Kamila Spytek, która prowadziła szkolną bibliotekę, zakorzeniała w dzieciach miłość do czytania.
Szkoła brała czynny udział w życiu społecznym - występowała na licznych uroczystościach.
Rok 1938, uczestnictwo w Dniach Krakowa.
W 1937 roku rozpoczęto budowę nowego budynku szkoły. Aby tego dokonać zaciągano pożyczki, organizowano składki, wspomógł też budżet gminy. Przedsięwzięcie to wsparł również ówczesny premier, Felicjan Sławoj - Składkowski. Przejeżdżając przez Mirzec zobaczył niedokończoną budowę, a że zbliżała się zima, przeznaczył 10 tys. złotych na pokrycie szkoły dachówką. Placówka została częściowo uruchomiona już w 1938 roku. Budynek, w którym mieściła się przedtem, istniał do roku 1983 i funkcjonowało w nim gminne przedszkole.
Fundamenty nowego budynku szkoły.
Nowy budynek szkoły.
Rok 1939, czyli wybuch II wojny światowej. Za sprawą Niemców zwalniano nauczycieli (m. in. Kamilę Spytek), usunięto podręczniki, zaprzestano nauczać historii i geografii.
W tym okresie kierownikiem szkoły był Józef Spytek. Jednak w 1940 roku został on aresztowany i wywieziony do obozu w Oranienburgu. Jego urząd przejęła Zofia Kwiecińska, a następnie Jadwiga Niwicka. 1 grudnia 1943 roku głową szkoły została Kamila Spytek i kierowała nią do czasu powrotu męża z obozu (13 maja 1945).
Józef Spytek
Podczas II wojny światowej szkoła w Mircu była punktem oporu. Prowadzono w niej tajne nauczanie pod baczną opieką kierownika, Kamili Spytek. Jednak to nie wszystko, co pani Kamila robiła dla narodu. Współpracowała ona z oddziałem partyzanckim Antoniego Hedy ps. "Szary". Jej dom był skrzynką kontaktową m. in. organizacji Armii Krajowej. Na poddaszu szkoły ukrywała rannych partyzantów.
Kamila Spytek
Po roku 1945 praca w szkole polegała głównie na nadrabianiu zaległości z czasów wojny. W tym okresie w placówce pracowało 65 nauczycieli, spod których skrzydeł wyszło 944 absolwentów. W 1970 roku Kamila i Józef Spytkowie odeszli na emeryturę.
Państwo Spytkowie wraz z nauczycielami.
Od 1 sierpnia 1970 roku kierownikiem szkoły był Stanisław Grzesik. Dzięki jego staraniom wymieniono przestarzały sprzęt, odnowiono wygląd wewnętrzny szkoły, odpowiednio wyposażono klasy i pracownie. Zadbał również o ogrodzenie placu szkolnego. Dokonał zakupu potrzebnych mebli i innych przedmiotów do świetlicy szkolnej, a od 15 października 1974 roku rozpoczęła pracę kuchnia.
Po 10 latach pracy Stanisław Grzesik odszedł na urlop zdrowotny, dyrektorem została Maria Kulik, a po śmierci pana Grzesika stanowisko to objęła Janina Pomorska. Za swoich rządów przykuwała szczególną uwagę do zakorzeniania patriotyzmu oraz "wychowania przez pracę" co było realizowane m. in. poprzez spotkania z kombatantami, organizowanie apeli okolicznościowych, a także opiekę nad klombami i ogródkami. Kolejny dyrektor, Aleksander Mordak, kontynuował taki sposób nauczania i troszczył się o jak najlepszy dobór kadry nauczycielskiej.
W 1987 roku stanowisko dyrektora objęła Krystyna Derlatka. Oprócz kierowania szkołą miała na uwadze przyjęcie do realizacji wniosku o nadanie szkole imienia Kamili i Józefa Spytków. Udało się to w roku szkolnym 1992/93. Warunki w szkole były jednak trudne, toteż podjęto decyzję o rozbudowie szkoły. Prace rozpoczęły się 4 wrześnie 1993 roku.
Budowę zakończono w roku szkolnym 1998/99. Uroczystość otwarcia drugiego skrzydła szkoły, nadania szkole imienia Kamili i Józefa Spytków oraz wręczenia sztandaru odbyło się 20 września 1999 roku. Właśnie tego dnia każdego roku w szkole obchodzony jest Dzień Patronów.
Budynek szkoły dzisiaj.
foto: Monika Duś
Akt nadania szkole podstawowej imienia Kamili i Józefa Spytków.
W roku szkolnym 1999/2000 weszła w życie reforma oświaty wprowadzająca 6-letnie szkoły podstawowe i 3-letnie gimnazja, dlatego tuż obok szkoły podstawowej wybudowano Publiczne Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Mircu.
Od roku szkolnego 2015/2016 obie placówki tworzyły Zespół Szkół w Mircu, jednak po nowej reformie, która obowiązuje od roku szkolnego 2017/2018 i przywraca system oświaty sprzed 1999 roku (8-letnie szkoły podstawowe), funkcjonują jako Szkoła Podstawowa z Oddziałami Gimnazjanymi.
Od roku szkolnego 2015/2016 obie placówki tworzyły Zespół Szkół w Mircu, jednak po nowej reformie, która obowiązuje od roku szkolnego 2017/2018 i przywraca system oświaty sprzed 1999 roku (8-letnie szkoły podstawowe), funkcjonują jako Szkoła Podstawowa z Oddziałami Gimnazjanymi.
Otwarcie gimnazjum.
Budynek gimnazjum.
foto: Monika Duś
Od tamtego czasu w szkole m. in. wymieniono okna, elektrykę, otwory drzwiowe, zamontowano rolety, zakupiono komputery i sprzęt multimedialny, który obecnie znajduje się w większości sal lekcyjnych. Zakupiono nowe książki, meble, ksero.
Szkoła zdobyła wiele tytułów.
Uczniowie zarówno szkoły podstawowej jak i gimnazjum osiągają wiele sukcesów, nawet w konkursach ogólnopolskich.
Szkoła bierze udział w licznych projektach unijnych, organizuje wycieczki, dyskoteki, uroczystości.
Ostatnie spotkanie uczestników projektu dla gimnazjalistów "Droga do celu".
W 2013 roku otwarto szkolny plac zabaw, na którym oprócz uczniów klas I - III często goszczą przedszkolaki z pobliskiego przedszkola publicznego.